Bilgi Küpü Koleji Logo

Duyurular » Duyurular » MESLEK SEÇİM SÜRECİ


MESLEK SEÇİM SÜRECİ

‘’ Meslek Seçim Süreci ‘’


"Meslek konusunda henüz çok net karar veremeyenler: Kesinlikle doğru yoldasınız"

Merhaba sevgili anneler, babalar, dedeler, nineler (Neden dedeler ve ninelere kadar indiğimi daha sonra açıklayacağım) ve yoldaş gençler! Neden mi yoldaş? Çünkü epey bir konuda görüşlerimiz ve söylemlerimiz ortak diye düşünüyorum.

Büyüklerimiz biraz sonra okuyacaklarından tedirgin ve mutsuz olabilir ancak unutulmamalıdır ki bir anne - babayı çocuğunun mutsuzluğundan daha çok üzecek bir şey yoktur. Peki, birazdan okuyacaklarınız sizin üzerinizde ne etki bırakabilir gençler? Ne etki bırakır bilmiyorum ama yazdıklarımı iyi analiz etmezseniz yan etkiler bırakabilir.

Başlık “Meslek Seçimi” olunca hayati önem arz eden bir konu olarak algılanıyor. Neden hayati? Çünkü bir SEÇİM. Ancak konuya seçim değil de bir SÜREÇ olarak bakarsak bence önemini kaybetmeden ürkütücülükten uzaklaşmış daha sevecen bir başlık oluyor.

Meslek seçimi, ülkemizde neredeyse çocukluk çağlarından itibaren muhtelif zamanlarda ısıtılıp önümüze sürülen bir konudur. Çoğu zaman çocuklarla iletişim başlatmak için araç olarak kullanılır:

Yabancı: Büyünce ne olacaksın bakalım?

Çocuk: Doktor olacağım.

Yabancı: Bol F li bir affferim sana!

Zamanla büyüklerin istediği doğrultuda cevap verilince puan kazanılan bir uzmanlık sorusuna dönüşür. Bu konuda daha ciddi sorular – daha doğrusu zorlamalar - maalesef 8. sınıfa doğru sorulmaya başlar. “Fen lisesine gitmelisin çünkü sayısal alanda daha çok bölüm var” ya da “Senden çok ümidim yok, bence sözel seç” gibi ‘Ben kimim?’ sorusuna cevap aramakta olan kişilere yapılan büyük baskılar ve yargılamalar... Bir de kendi meslek seçim sürecindeki hatalardan dolayı yaptığı işi şiddetle çocuğunun yapmaması gerektiğini savunan ya da meslek aşkını çocuğuna aşılamaya çalışan anne - babalar (“Sakın doktor olma çocuğum bu ülkede,” “Öğretmen ol kızım; kadınlar için en rahat meslek. Hem ileride çocuk da doğurduğunda…”) da işin içine girince süreç bir hayli karışık hal alır. Dedeler ve ninelere gelince onlar da torunları üzerinde hatır ve gönül meselelerini kullanarak meslek seçim sürecine bir şekilde dahil olur. Bu da demek oluyor ki meslek seçimi gelecekteki maddi - manevi mutluluğunuzu belirleyecek bir karar olmanın ötesinde bu başarı ve mutluluk için hayır dualarını hak eden büyükleri unutmamanızı bekleyen bir dönemeç…

Şimdi gelelim sevgili yoldaşlara…

Sizin için reçetem: Önce ‘Sakın büyükleri kırmayın’ demeyeceğim elbette, ama kendinizi ifade etmek için yumuşak cümleler kurmaya çalışın. (Beceremiyorsanız onları bana getirin.)

Hayal edin!!! Gelecekteki sizi hayal etmeniz çok önemli. Nasıl bir hayat bekliyorsunuz? Sizin için öncelikler nedir? Kariyer mi? Para mı? Sosyal statü mü? Bol bol gezmek mi? Hepsi mi?

‘Kariyer’ önceliğiniz ise, unutmayın her meslekte kariyer doğru yerde doğru zamanda olmakla başlar ve sonu yoktur. Bunun için ille de yükseköğrenim kurumları şart değildir. Bakınız bir sürü örnek… İsimleri siz bulabilirsiniz.

Ülkemiz şartlarında para kazanmak için tüm dünyada olduğu gibi birçok yöntem var. Ancak meslek sürecini tamamen para kazanmak üzerine kuran kişilerin belli bir süre sonra kendilerine şu soruyu sorduğuna çok şahit olmuşuzdur: “Her şey para mı?” Çok para kazandıran meslek sevilmeyebilir, ancak çok sevilen meslek çok para kazandırır mı bilinmez ama çok mutlu edeceği kesin…

Sosyal statü hala ne olduğunu anlayamadığım, anlaşılması gerekli mi bilemediğim toplumsal algı yanılması olma ihtimali yüksek bir olgu. Bunu dikkate alarak sakın meslek seçim sürecinizi farklı yöntemlere mahkûm etmeyin. Yakın zamanda ünlü bir marketten aldığı tavuğun bozuk olduğunu fark eden şahsın market çalışanına durumu ifade ederken “Ben Doktor bilmem kim; dünya kadar para verdiğim organik tavuk bozuk çıktı” demesi (Sanırım tavuğa yaptığı ameliyat sonrası bunu anlamış olmalı ki doktor olduğunu söyleme ihtiyacı hissetti) sosyal statü konusunda düşüncelerimi bir kere daha… Yorum sizin… Statü için meslek???

Sonuç;

Kesin yargılardan uzak durmaya çalışan, seçim değil sürecin önemini vurgulayan bir yazı için SONUÇ kelimesi belki çok sert oldu ama birinin bu yazıyı sonlandırması gerekiyor ve sanırım o kişi benim. Meslek konusunda henüz çok net karar veremeyenlere şunu söylemek isterim: Kesinlikle doğru yoldasınız. Sistem sizi net kararlara zorlasa da iyi bir akademik plan sizi bu net kararlara karşı güçlü kılacaktır. Sistem sizi sayısal ya da sözel alana zorlarsa unutmayın ki artık üniversitelerde farklı alanlardan dersler alabildiğiniz birçok bölüm var. Lütfen bu konuda araştırmalarınızı derinleştirin. İş hayatında başarılı olarak belirtilen kişilerin eğitim ve kariyer planları ile ilgili bilgiler toplayın. Bu bilgilerden size uygun olanları analiz edin ve tekrar söylüyorum: HAYAL EDİN! Aldığı eğitimle ilgisi olmayan işler ve mesleklerle uğraşan, aldığı eğitimi çok farklı alanlarda kullanan başarılı kişileri dinleme fırsatlarını kaçırmayın.

Meslek seçim sürecinde sevmediklerinizi ve sevdiklerinizi ayırt edebilecek kadar kendinizi tanıyorsanız hayatınızda mesleki doyum, mutluluk ve para size çok yakın demektir. Sevdiklerinizi, sevmediklerinizi ve seveceklerinizi ayırt edebileceğiniz kendinizi tanıma yolunda başarılar dilerim.
Barış Çakar, 1976 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. İlkokul, ortaokul ve lise eğitimini Aydın Sultanhisar’da tamamladı. 1994 Eylül’de Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi’nde o yıllarda pek bilinmeyen Eğitim Yönetimi ve Planlaması bölümünde lisans eğitimine başladı. Bu bölümü tercih etmekteki amacı Eğitim Uzmanı veya Okul Yöneticisi olarak çalışmaktı. Türk eğitim sistemine kurban giden bu bölümü bitirdiğinde beklentilerinin gerçekleşmesi konusunda yaşadığı belirsizlik onu satış -pazarlamadan sigorta satış danışmanlığına kadar çok çeşitli alanlarda farklı deneyimlere sürükledi. 2002 yılının sonlarında rehabilitasyon merkezleri ile eğitim sektörüne dönüş yaptı. Daha sonra özel dershanelerde 4 yıl Rehberlik ve Tercih Danışmanlığı görevini yürüttü, 11 Yıl Türkiye’nin Üstün Zekalı Çocuklarına Lise düzeyinde eğitim veren tek okulu TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nde Rehber Öğretmen ve Üniversite Hazırlık Danışmanı olarak çalıştı. Evli ve 2 çocuk babası olan Eğitimci, halen Bilgi Küpü Kolejinde Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü olarak çalışmaya devam etmektedir.Barış ÇAKAR
Lise Müdürü

Duyurular

- YAZ OKULUMUZ BAŞLIYOR
- KORONAVİRÜS TEDBİRLERİMİZ HAKKINDA
- 2019-2020 STRATEJİK PLANLARIMIZ
- iŞKUR'DAN OKULUMUZA ANLAMLI ÖDÜL
- BURSLULUK SINAVI SONUÇ AÇIKLANMA TARİHİ
- BİLGİ KÜPÜ'NDE BAŞARI GELENEKTİR.
- KIŞ SPOR VE SANAT OKULUMUZ BAŞLADI
- MESLEK SEÇİM SÜRECİ
- 2019-2020 SERVİS FİYATLARIMIZ AÇIKLANDI
- 2018-2019 MEZUNİYET TÖRENİMİZ
- TEŞVİK DESTEĞİ BİZDEN
- 18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ KUTLU OLSUN.
- 8 MART KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
- BURSLULUK SONUÇLARIMIZ AÇIKLANDI
- OKULUMUZ TV 41 EKRANLARINDA
- ÖĞRENCİMİZ EGE SARI'NIN BİR TUTKU BİN RENK SERGİSİ AÇILDI
- FEN VE ANADOLU LİSEMİZ İÇİN BURSLULUK SINAVIMIZ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
- KIZLARIMIZ TÜRKİYE FİNALİSTİ
- ERKEN KAYITLARIMIZ BAŞLADI
- AİLE İÇİ İLETİŞİM SEMİNERİ
- SINAV KAYGISI VE MOTİVASYON SEMİNERİ
- MASA TENİSİNDE ŞAMPİYONUZ
- HABER KÜPÜ YAYINDA
- ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMASI
- OKÇULUKTA İL 2.'SİYİZ
- 29 EKİM RESEPSİYONU
- KIŞ SPOR VE SANAT OKULUMUZ BAŞLIYOR
- 2018-2019 EĞİTİM DÖNEMİ İLK ZİL İLE BİRLİKTE BAŞLADI
- ÖĞRENCİ TEŞVİK KILAVUZU YAYINLANDI
- 12. SINIF VELİ TANIŞMA TOPLANTISI
- 2018-2019 EĞİTİM DÖNEMİ TAKVİMİ
- 2018-2019 SEMİNER DÖNEMİ BAŞLADI
- LGS VE TYT YAZ KAMPIMIZ BAŞLADI
- LİSE BURS ORANLARIMIZ
- LİSE İÇİN DOĞRU TERCİH BİLGİ KÜPÜ OKULLARI
- GENEL KURUL TOPLANTISI
- BİLGİ KÜPÜ ANAOKULUNDA MEZUNİYET SEVİNCİ
- BİLGİ KÜPÜ İLKOKULU 3. MEZUNİYET TÖRENİ
- 2017-2018 YILI 8. SINIF MEZUNİYET TÖRENİ
- CAMBRIDGE SINAVI YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ.
- UFKA YOLCULUK'TAN KURUCUMUZA TEŞEKKÜR PLAKETİ.
- YAZ OKULUMUZ
- 2. GELENEKSEL PİLAV GÜNÜ DÜZENLENDİ
- İLÇEDE 3. OLDUK
- FEN LİSESİ VE ANADOLU LİSESİ BURSLULUK SINAVI
- 3. GELENEKSEL MESLEK TANITIM GÜNLERİ
- OKÇULUKTA İLK 3 BİLGİ KÜPÜ'NDEN
- ÖĞRENCİLERİMİZ TV 41 23 NİSAN PROGRAMINDAYDI
- BİLGİ KÜPÜ MOTİVASYON GEZİSİ
- TOPRAK IŞIK SEMİNERİ
- TALES MATEMATİK YARIŞMASINDA 1.'LER BİLGİ KÜPÜ'NDEN
- YALVAÇ URAL SÖYLEŞİSİ
- YILDIZ FUTSAL TAKIMIMIZ İLÇEDE 2. OLDU.
- BİLGİ KÜPÜ ANAOKULU GERİ DÖNÜŞÜM SERGİSİ
- GELENEKSEL BİLGİ KÜPÜ KOLEJİ YARDIM KERMESİ
- ÖĞRETMENLERİMİZ EĞİTİM TEKNOLOJİ SEMİNERİNDE
- PENTATLON VE BİATHLON İL BİRİNCİSİYİZ
- TÜRKİYE 1.Sİ BİLGİ KÜPÜ KOLEJİ'NDEN
- JUDO'DA BERRA SAYDAM İL BİRİNCİSİ OLDU
- İŞKUR'DAN ANLAMLI PLAKET
- TALES MATEMATİK SINAVI BAŞARIYLA GERÇEKLEŞTİ
- 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ PROGRAMI YAPILDI
- KERMES
- ESKRİM'DE İL BİRİNCİSİYİZ.
- ÇOCUK KULÜBÜ DOWN CAFE ZİYARETİ
- ÖĞRENCİLERİMİZDEN MÜKEMMEL BAŞARI
- MESLEK TANITIM SÖYLEŞİLERİ
- ÖZKUR-BİR'DEN KAMPÜSÜMÜZE HAYIRLI OLSUN ZİYAARETİ
- ENGELLİLER GÜNÜ PROGRAMI
- HAYATI PAYLAŞMAK İÇİN "ENGEL" YOK
- ELDEN ELE MUTLULUK
- BİLGİ KÜPÜ KOLEJİ ÖĞRETMENLER GÜNÜNDE BAŞÖĞRETMEN ATATÜRK’ÜN MEZARINA GİTTİ
- ÖĞRETMENLER GÜNÜ YEMEĞİ
- KAMPÜS BİNAMIZIN AÇILIŞI
- ÇOCUK HAKLARI TİYATRO ETKİNLİĞİ
- BİR EL VERELİM BİN UMUT OLALIM
- ANAOKULU ÖĞRENCİLERİMİZİN PARMAK BASKISI
- BASKETBOL TURNUVASI
- İNGİLİZCE ATATÜRK ÖZDEYİŞLERİ YARIŞMASI
- 5 VE 6. SINIFLAR GENEL VELİ TOPLANTISI
- SAYGI VE ÖZLEMLE ANIYORUZ
- SINIFTAN DOĞAYA
- İKLİMLER SERGİSİ
- SPOR MÜSABAKALARI ÖDÜLLERİ
- OKULİSTİK SINAVI
- CUMHURİYET RESEPSİYONU GERÇEKLEŞTİ
- CUMHURİYET KOŞUSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ
- ERGENLİK DÖNEMİ SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ
- CUMHURİYET BAYRAM'I SERGİSİ
- DEYİMLER VE ATASÖZLERİ SERGİSİ
- BİLGİ KÜPÜ ÇOCUK KULÜBÜ HİZMETE HAZIR
- VELİ TANIŞMA KAHVALTISI
- ÖĞRENCİLERİMİZDEN UZAY VE GEZEGENLER SERGİSİ
- VELİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
- OKUL AİLE BİRLİĞİ SEÇİMİ YAPILDI
- OKUL FUTBOL TURNUVASI BAŞLADI
- GURUR TABLOMUZ
- KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR
- TEOG'DA BÜYÜK BAŞARI
- YENİ OKULUMUZ